تراکنش موفق بوده اما کدفعالسازی ارسال نشد. چرا؟

بعضی از دوستان میگن ما به درگاه بانک منتقل شدیم و در اونجا پرداخت انجام دادیم و پیغام “پرداخت با موفقیت انجام شد” دریافت کردیم اما کدفعالسازی ارسال نشد برامون !

در پاسخ این افراد باید بگیم که بعد از انجام پرداخت حداقل ۳۰ ثانیه باید صبر کنید . نباید صفحه مرورگر رو بلافاصله ببندید. اگر اینکارو بکنید پرداخت ناکامل به حساب میاد و بعد از چند ساعت از طرف بانک وجه به حساب خریدار عودت داده میشه.

نحوه کار بدین صورت هست که پیش از انتقال به درگاه بانکی کدرایانه از کاربر گرفته و ذخیره میشه . سپس به درگاه پرداخت منتقل میشه. اگر پرداخت موفقیت آمیز باشه , بانک به سایت پذیرنده (Barnamefa.ir) پیغامی ارسال میکنه مبنی بر موفقیت آمیز بودن پرداخت. barnamefa.ir پیغام برگشتی از بانک رو بررسی میکنه اگر درست باشه کدفعالسازی از روی کدرایانه که اول از کاربر گرفته شد تولید میشه و به خریدار نمایش داده میشه. در آخر barnamefa.ir یک پیغام به بانک میفرسته که نشون میده تراکنش کامل شده.

شکل شماتیک فرآیند

مراحل ۳, ۵ و ۶ پنهان از دید کاربر و به سرعت انجام میگیره. پس اصلا منتظر ارسال کدفعالسازی نباشید چون چنین کدی ارسال نمیشه و این کد فقط بعد از انجام پرداخت به شما نمایش داده میشه. (در ضمن کدفعالسازی از روی کدرایانه تولید میشه و در هر سیستمی تفاوت داره) حالا اگر قبل از انتقال به سایت پذیرنده صفحه پرداخت رو ببندید طبیعتا تراکنش ناکامل محسوب میشه (چون سایت پذیرنده تاییدیه پرداخت رو به درگاه بانکی ارسال نکرده) که در این حالت بین چند دقیقه تا چند ساعت , پول به حساب خریدار عودت داده میشه.

میتونید با گرفتن ۳ گردش آخر حساب بانکی خودتون از بازگشت وجه اطمینان پیدا کنید.

اگر چنین وضعیتی داشتید و این کم دقتی رو انجام دادید که پیش از انتقال به سایت پذیرنده صفحه پرداخت رو بستید توصیه ما به شما اینه که ۳ گردش آخر حساب بانکیتون رو چک کنید و هر زمان که پول به حسابتون برگشت خورد (اینکار از طرف بانک بصورت سیستمی انجام میشه) دوباره برای خرید نرم افزار مورد نظرتون اقدام کنید. اما اینبار بلافاصله بعد از مشاهده پیغام “پرداخت موفقیت آمیز بود” صفحه درگاه بانک رو نبندید. حداقل ۳۰ ثانیه منتظر بمونید تا هم کدفعالسازی بهتون نمایش داده بشه هم تراکنش کامل بشه.